Fakty o Slovensku

Fakty o Slovensku

Oficiálny názov: Slovenská republika (SR)


Dátum vzniku štátu: 1. januára 1993


Štátne zriadenie: republika


Politický systém: parlamentná demokracia (150 poslancov zvolených na 4 roky)


Členstvo v medzinárodných organizáciách: EÚ (od 1. mája 2004), NATO, OSN , UNESCO, OECD, OBSE, CERN, WHO, INTERPOL atď.


Rozloha: 49 035 km2


Mena: Euro (od 1. 1. 2009)


Poloha: Stredná Európa (17°- 22°V, 47°- 49°S)
Stred a sever krajiny sú hornaté (Karpatský chrbát), pre juh a východ sú typické nížiny (dôležité poľnohospodárske oblasti). Najvýznamnejšia slovenská rieka Dunaj spája Bratislavu -hlavné mesto SR s dvoma hlavnými mestami susedných krajín - Viedňou a Budapešťou.


Čas: stredoeurópsky čas (+1 hodina od GMT)
(letný čas je od marca do novembra +2 h od GMT)


Hlavné mesto: Bratislava (počet obyvateľov 465 327 k 1. 6. 2012)


Obyvateľstvo: 5 412 008 (k 30. 6. 2013)


Hustota zaľudnenia: 110 / km2


Štátny jazyk: slovenčina


Podnebie: Mierna klimatická zóna so striedaním štyroch ročných období, priemerná teplota v zime -2 ° C (najchladnejší mesiac január, najchladnejšia oblasť Vysoké Tatry), v lete 21 ° C (najteplejší mesiac júl a august, najteplejšia oblasť Podunajská nížina). V niektorých pohoriach sa drží sneh v priemere 130 dní v roku.


Hranice so susednými krajinami: Maďarsko (654,8 km), Poľsko (541,1 km), Česká republika (251,8 km), Rakúsko (106,7 km), Ukrajina (97,8 km)


Územnosprávne členenie: 8 samosprávnych krajov (Bratislava, Trnava, Trenčín, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Prešov, Košice), 79 okresov, 138 miest, 2891 obcí (vrátane miest)


Národnosti / etnické skupiny: slovenská (80,7%), maďarská (8,5%), rómska (2%), česká (0,6%), rusínska (0,6%), ukrajinská (0,1%), nemecká (0,1%), poľská (0,1%) a ďalší (7,3%)


Ako pricestovať
Pricestovať na Slovensko sa dá viacerými spôsobmi a jednoducho. Letecké spoločnosti spájajú Bratislavu (BTS) s väčšími európskymi mestami, ako sú Madrid, Paríž, Brusel, Rím, Londýn, Praha, Viedeň, Riga, Varšava, Kyjev a ďalšie.

Centrum východného Slovenska, Košice (KSC), je priamo napojené na Bratislavu, Kyjev, Varšavu, Viedeň, Londýn, Sheffield, Bristol, Kolín, Miláno-Bergamo, Istanbul, Tel Aviv.

Na medzinárodné letiská v Poprade, Sliači, Piešťanoch a Žiline je možné pricestovať charterovým letom.

Letisko Viedeň Schwechat (VIE) je vzdialené iba 50 km od centra Bratislavy, cesta po diaľnici trvá iba 45 minút.

Slovensko je ľahko dostupné autom vďaka svojej centrálnej polohe v Európe a rozvinutej cestnej sieti. Vstupnou bránou na Slovensko zo západu je Bratislava, ktorá je priamo prístupná diaľnicami z Českej republiky, Rakúska a Maďarska.


Približná vzdialenosť a doba cesty z vybraných európskych miest do Bratislavy
Viedeň-centrum: 70 km, 1 hodina.
Budapešť: 200 km, 2 hodiny 15 minút.
Praha: 340 km, 3 hodiny 30 minút.
Záhreb: 420 km, 4 hodiny 50 minút.
Krakov: 420 km, 5 hodín 30 minút.
Mníchov: 490 km, 5 hodín 30 minút.
Belehrad: 570 km, 6 hodín 10 minút.
Berlín: 690 km, 7 hodín 30 minút.
Varšava: 675 km, 7 hodín 30 minút.
Rím: 1150 km, 12 hodín
Brusel: 1200 km, 12 hodín.
Paríž: 1330 km, 13 hodín.
Kyjev: 1330 km, 18 hodín.
Londýn: 1560 km, 16 hodín.
Na Slovensko sa dostanete medzinárodným vlakom zo všetkých susedných štátov.
Vyhľadanie vlakového spojenia je možné na https://www.zssk.sk/en/.

Medzinárodné vlakové lístky sa dajú zakúpiť na https://www.raileurope-world.com/.


Autobusovú dopravu medzi Slovenskom a mnohými európskymi mestami poskytuje Eurolines https://www.eurolines.eu/, Slovak Lines https://www.slovaklines.sk/en/ a RegioJet https://shop.regiojet.sk/ . Medzi Viedňou a Bratislavou premávajú autobusy spoločností Slovak Lines, RegioJet a Blaguss / Flixbus. Strama ponúka sezónnu linku (od 15. júna do 15. októbra) z Popradu do Zakopaného (Poľsko). S Tiger Express môžete cestovať z Košíc do Krakova.
Atraktívnym spôsobom ako pricestovať na Slovensko je lodná doprava. Osobný prístav Dunaj Bratislava je spojený pravidelnou dopravou s Viedňou, Hainburgom, Budapešťou a ďalšími prístavmi na Dunaji.

 

Ubytovanie
Keďže na Slovensko sa dá cestovať vo všetkých ročných obdobiach, odrážajú to aj ponuky ubytovacích služieb. Sú rovnako rozmanité ako celá krajina. Je možné vybrať si z rôznych hotelov všetkých kategórií, vrátane historických hotelov, butikových hotelov, medzinárodných hotelových reťazcov, vysokohorských hotelov alebo motelov. V krajine sú zastúpené renomované hotelové reťazce, ako napr. Marriott International, Carlson Rezidor Hotel Group, IHG, Accor, GHA, Hilton Worldwide, Austria Trend Hotels a Falkensteiner Hotels & Residences. Krátkodobý prenájom bytov je k dispozícii aj prostredníctvom platformy Airbnb.


Víza a clá
Slovensko je súčasťou Schengenského priestoru – spoločného územia 23 krajín Európskej únie + 2 pridružených krajín Európskeho hospodárskeho priestoru, ktoré sa dohodli na zrušení hraničných kontrol medzi jednotlivými krajinami a na spoločných vízových predpisoch. Na vstup do oblasti musia mať občania tretích krajín platný cestovný doklad a v prípade potreby platné vízum. Cestujúci by mali uviesť aj účel svojej cesty.

Typ potrebného víza závisí od dĺžky a účelu pobytu cudzinca na Slovensku. Existujú 4 typy víz:
• Schengenské vízum typu A = letiskové tranzitné vízum
• Schengenské vízum typu B = tranzitné vízum
• Schengenské vízum typu C = vstupné vízum
• Dlhodobé vízum D
Zoznam krajín, ktorých štátni príslušníci nepodliehajú vízovej povinnosti pri vstupe na územie Slovenskej republiky, nájdete tu: http://www.minv.sk/?Visa-free-regime

Viac informácií o podmienkach udeľovania víz nájdete na oficiálnej stránke ministerstva zahraničných vecí: http://www.mzv.sk/web/en/consular_info/visa

Slovensko patrí do daňovej a colnej únie spolu s ostatnými členskými štátmi Európskej únie a tovar dovezený do krajiny a vyvezený z krajiny mimo EÚ nepodlieha dani. Slovensko je signatárom colného  dohovoru (resp. Istanbulský dohovor),  ATA Karnet je tiež akceptovaný, takže preprava filmového zariadenia cez hranice je jednoduchá.


Užitočné informácie
AKÝMI JAZYKMI SA DOHOVORÍTE?
Angličtina a nemčina sú najčastejšie používanými cudzími jazykmi. Menej časté sú znalosti francúzštiny, španielčiny, taliančiny alebo ruštiny. Na juhu Slovenska sa často používa maďarčina.  

 

FAJČENIE
V stravovacích zariadeniach, vo vlakoch a na pracoviskách je fajčenie povolené iba v priestoroch vyhradených pre fajčiarov. Zákaz fajčenia platí v uzavretých verejných priestoroch (zastávky autobusov, uzavreté športoviská), vo verejne prístupných priestoroch (stanice, kiná, divadlá, múzeá, galérie, výstavné plochy a podobne) a na školách.

OČKOVANIE A LEKÁRSKE OPATRENIA
Pred príchodom na Slovensko nie je potrebné dodržať žiadne osobitné zdravotné alebo preventívne opatrenia. Odporúča sa vakcínáciu proti kliešťom, najmä v prípade, že plánujete stráviť veľa času v lese. Je tiež vhodné nosiť so sebou niektoré repelenty proti hmyzu, pretože v oblastiach blízko vody môže byť zvýšený výskyt komárov.

PITNÁ VODA
Voda z vodovodov je pitná okrem výnimočných prípadov, kedy na možnú závadnosť upozorňuje oznam.


ZDRAVOTNÍCKE SLUŽBY
Vo všetkých väčších mestách sú nemocnice. V menších mestách a turistických oblastiach sú k dispozícii ambulancie a lekárne. Lekárne sú otvorené zvyčajne v pracovné dni od 8:00 do 18:00 h, cez víkendy a sviatky je v meste vždy jedna lekáreň bez obsluhy.
Pred príchodom na Slovensko sa odporúča uzavrieť zmluvu o zdravotnom poistení, ktorá je zvyčajne súčasťou balíčka cestovného poistenia.
V prípade potreby zdravotnej pomoci treba volať 112, alebo špecializovanú záchrannú službu

ELEKTRINA

230 V / 50 Hz, štandardná zásuvka s poistkou.